Diğer yıllık bitkiler 2-4 fit uzunlukta kalmalarına rağmen, yıllık olan bu bitki 7 fit uzunluğa dek yetişmektedir. Çiçekleri beyazdan lavanta-pembe renge değin değişebilmektedir. Küçük tohumlar olgunlaştığı zaman, olgun ve yenebilir susam tohumlarını içerisinde saklayan kabuk pat diye açılıverir. Bu olay tohumların saçılmasına neden olduğu için, kabuklar genelde tam olgunlaşmadan önce ve elle toplanır. Bu yöntem antik çağlardan beri değişmemiştir.

Susam tohumlarının kabuğu genelde çıkarılır, zira kabuk içinde bulunan % 2/3 'lük okzalik asit, kalsiyum absorbsiyonunu keser ve tohuma hafif acılık katar. Susam tohumlarının hasadı için en uygun mevsim Eylül ile Nisan arasındadır bu dönem, yeni mahsulün harmanlanması içinde müsait bir zamandır.

Susam çiçeklerinden hazırlanan bir kolonya vardır. Susam yağı çıkarmak için preslenen tohumlardan arta kalan posa (yağlı kek) protein açısından oldukça zengindir. Bu posa büyükbaş hayvancılığında mükemmel bir yem olarak kullanıla gelmektedir. Tohum rengi çeşitliliği bitkinin cinsine bağlı olarak değişmektedir. Bunlar arasında koyu kahve, kırmızı, sarı, ve yaygın olarak da grimsi fildişi rengi bulunmaktadır. Koyu tohumların daha revaçta oldukları söylenirse de, bu tohumların boyalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  • İŞLENMİŞ SUSAM

İthal ettiğimiz ham susamın bir kısmını işleyerek iç piyasaya satışını yapmaktayız. Tesislerde susam ihtiyaca göre simitlik, şekerlik, bisküvilik, paketlik veya tahinlik olarak işlenerek satışa hazır hale getirilmektedir

  • TAHİN 

Firmamız kendi tesislerinde işlediği susamdan, geleneksel yöntemlere sadık kalarak %100 susamın taşlarda öğütülmesiyle elde edilmektedir       

  • HAM SUSAM

Firmamız mevsimine göre dünyanın çeşitli bölgelerinden ithal ettiği ham susamın toptan direk satışını yapmaktadır.